מה זה טיול ראלי קבוצתי ואיך זה התחיל ?

"שימו משפחה בת 6 נפשות ב- 20 מ"ר במשך עשרה ימים ותנו להם לחיות ביחד בכיף" זה אולי נשמע כמו פתיח של סידרת ריאלטי חדשה אך בעצם מדובר על אחת מהחוויות של טיול משפחות בקרוואנים. 

באחד מספריה בסדרת "החמישיה" מתארת סופרת הילדים אניד בלייטון את מסעה של החמישיה בשני קרוואנים רתומים לסוסים במהלך חופשת בית הספר באנגליה.

תיאור מסעם המופלא נחרט בדמיונו של ילד אחד, "תולעת ספרים" מוצהר שקרא בשקיקה את כל ספריה במושב בו גדל. אחרי שנים רבות החליט אותו ילד, אשר שמו צפריר, לעשות מעשה וליישם הלכה למעשה את החלום שלו – להוביל שיירה של קרוואנים לטיולים מסביב לעולם.
 

 

בשנת 2000 קרם החלום עור וגידים ומסע "ראלי קרוואנים" הראשון שיצא לדרכו בין נופיה הקסומים של פרובנס בצרפת ומאז שנת 2000 בכל קיץ פסח או סוכות יוצאות להן משפחות לטיול קרוואנים בגרמניה, שוויץ, אוסטריה, הולנד בלגיה ומדינות חדשות נוספות כל שנה בהתאם לתוכניות הטיולים.

טיול משפחות איננו רק סיסמא הוא דרך החיים שלנו. מאחורי הטיולים עומדת משפחה שלמה אחת – משפחת ישי מחדרה. בראשה צפריר איש החזון והמעשה אשר מוביל, מדריך ואיש אחזקה לעת הצורך. יחד איתו אישתו רחל אשר בשקט מנהלת, מארגנת וקובעת. אי אפשר כמובן בלי הדור השני שכולל במשך השנים את הבת הבכורה מיה אשר אחראית על כל המינהלה, ההזמנות והארגון בטיול, הבן נמרוד שהשתתף כאיש צוות ועוזר בניווט ובבישול, וסיון הבת הצעירה שאחראית על בניית אתרי האינטרנט ובטיולים על פעילות הילדים. גם אורן האח הצעיר של צפריר בעסק שאחראי על הבידור במסע ועל המסעות של צפון אמריקה (היעד המועדף על ידו).

אז איך זה עובד בעצם ?
הטיולים משלבים את הטוב מהטיול העצמאי עם המצויין מהטיול המאורגן. הטיולים בנויים בשיטת "המסלול הפתוח" והרעיון שעומד מאחורי טיול המשפחות הוא לתת לכל משפחה מסגרת אשר תדאג לכל צרכיה המינהלתיים מחד, ותיתן לה חופש פעולה ופעילות מאידך. כל משפחה מקבלת ספר טיול מפורט והיא יכולה להצטרף בבוקר לשיירה ולהיות איתה כל היום (מה שקורה על פי רוב בטיולים) או אם ברצונה להתעכב באתר מסויים או לוותר על אתר מסויים, היא יכולה לעשות כן מבלי שתפגע בשאר המשפחות. קצת קשה לעשות את זה כשכולם נוסעים באותו האוטובוס...

אז יוצאים לדרך כאשר את המשפחות מוביל קרוואן צוות שבו מדריך ישראלי אשר מסביר בעברית במכשיר קשר תוך כדי נסיעה על הסביבה ומעביר הנחיות נסיעה וההזהרות דרך לנהגים. לפעמים גם בסוף השיירה נוסע רכב המאסף שבו שאר אנשי הצוות שתפקידם להחזיר "לעדר" את הכבשים הטועות בפניות הדרך. מי שלא ראה את המאסף השמח העוצר בשלג שלוש משאיות ענק וכמה מכונית על מחלף באוטוסטראדה של גרמניה רק כדי שקרוואן בודד שטעה בפנייה יוכל לחזור לאחור ולהצטרף לשיירה לא ראה שמחת שלג מימיו.....
 

הטיול המשפחתי צריך לענות על צרכי כל המשתתפים בו, שנעים מגיל שנה ועד לשבעים פלוס. זה הוא הטיול היחידי בקבוצה שבה יכול להשתתף כל אחד לא משנה מה גילו מתינוקות ועד סבתות. מלאכת התכנון של הטיול היא מלאכה קשה וארוכה אשר הושקעו בה חודשי אדם רבים על מנת להבטיח טיול שכולם יחזרו ממנו עם חיוך רחב על הפנים. מה הכוונה? כנסו לסרט הזה 


לקרוואן יתרונות רבים עבור טיולי משפחות. מצד אחד הוא מגביר את הגיבוש בין בני הבית ומאפשר להם לבלות זמן רב ביחד. מאידך, הוא גדול דיו על מנת שכל אחד יוכל לקבל את הפרטיות שלו. כמובן, כאשר נוצרים קשרים חברתיים בין הילדים בקבוצה, הרי שההורים זוכים למנת שקט גדולה יותר. ניסיון העבר מראה שנוצרו חברויות בין הילדים ואף כמה ניצוצות אהבה נראו באוויר.

גם השנה חזרו "עייפים אך מרוצים" משפחות נוספות מטיולי ראלי קרוואנים שאת השיירה ליוותה גם שמש מדהימה ונופים מהממים שהעצימו עוד יותר את החוויה.

הטיול הקלאסי כולל ביקור בעיירת זכוכית בטירול באוסטריה, בעיר אינסברוק שבאוסטריה, באי הפרחים שבאגם בודן, במפלי הריין המפורסמים, בפארקי שעשועים אירופה פארק, סקייליין או לגולנד, בבירת היער השחור העיר פרייבורג ובמגוון אתרי היער השחור כמו חור המכשפה ומפלי טריברג. כל אלו הם רק חלק מהמראות והקולות שאותם חוו המשפחות, אשר נפגשות בשבת בארץ לסיכום החוויה והצגת אלפי התמונות שצולמו בטיול.

 

מי שטועם את החוויה המיוחדת שקיימת בטיול קרוואנים כבר לא יכול להיגמל מזה. ואם יש צורך לסכם, אזי אסכם במילות אחת המשתתפות שאמרה: "היה מופלא וקסום". כמו שאמרו חז"ל "וכל המוסיף גורע".